Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke je jednou z expozícií Kysuckého múzea v Čadci, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Nachádza sa v malebnom prostredí doliny Chmúra v Novej Bystrici - Vychylovka. Celé územie je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Jeho fauna a flóra spolu s prekrásnou architektúrou kysuckých dreveníc vytvárajú pre návštevníkov neopakovateľnú scenériu.
S výstavbou skanzenu sa začalo v roku 1974. Bezprostredným podnetom na jeho vznik bola snaha zachrániť pamiatky ľudového staviteľstva. Tak sa premiestnili a pre budúce generácie zachránili najvzácnejšie objekty zo zátopovej oblasti Riečnica - Harvelka, obcí, ktoré nenávratne zmizli pod hladinou vodnej nádrže. Okrem dokladov hmotnej kultúry, ponúkame návštevníkom aktivizačno -prezentačné podujatia: ukážky remesiel a zvykoslovia Kysúc v podaní folklórnych súborov a skupín.
Na jedno z takýchto podujatí Vás pozývame dňa 17. mája 2009 o 13.30 hod., je venované 35. výročiu založenia Múzea Kysuckej dediny vo Vychylovke. V programe sa Vám predstaví Detský folklórny súbor Kelčovan z Čadce, ktorý patrí medzi najúspešnejšie súbory v regióne Kysúc.
Návštevníkom prajeme, aby dni strávene v Múzeu kysuckej dediny boli plné slnka a príjemných zážitkov.
DH. Kysucké múzeum v Čadci
Oslavy storočnice parného rušňa vo Vychylovke
V nedeľu 24. mája sa na Historickej lesnej úvraťovej železnici v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke uskutoční tradičný Deň železnice, ktorý je tento rok venovaný 100. výročiu výroby parného rušňa U 34.901.
Parný rušeň U 34.901 vyrobili v roku 1909 strojárne Maďarských kráľovských štátnych železníc (MÁV) v Budapešti pod výrobným číslom 2282. Rušeň bol priamo z výroby vyexpedovaný v novembri 1909 na Čiernohronskú železnicu, ktorá sa stala jeho domovskou železnicou až do roku 1975. V tomto roku ho ako šrot vyradený z prevádzky a určený na likvidáciu našťastie odkúpilo Kysucké múzeum v Čadci, ktoré ho po funkčnej obnove v ŠZ v Podbrezovej zaradilo v roku 1977 do parku koľajových vozidiel zachovanej časti bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice vo vznikajúcom skanzene vo Vychylovke. V súčasnosti slúži parný rušeň, ľudovo volaný "tridsaťštvorka" alebo " malá maďarka", ako hnacie vozidlo Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke.
Program Dňa železnice je od 9. do 17. hod., popri celodenných jazdách historických vlakov bude o 12.15 hod. ukážka pôvodnej funkcie jubilujúceho parného rušňa U 34.901 ako hnacieho vozňa lesnej železnice , kedy rušeň s naloženou oplenovou súpravou kmeňovým drevom prejde na trati areálom slanzenu. O 13. hod. bude Rušňová kavalkáda, na trati medzi stanicami Skanzen a Chmúra sa uskutoční jedinečná jazda hnacích vozidiel HLÚŽ : parných rušňov U 34.901 (MÁV 2282/1909) a U 45.9 ( MÁV 4281/1916), dieselelektrickej BNE-50 (Stavostroj 68/1951) a dieselhydraulickej DH 120 (SONP Kladno 44/1982). Návštevníci Dňa železnice budú mať ďalej možnosť prehliadky Múzea kysuckej dediny s kuchyňou starých materí , v sprievodnom programe je aj vystúpenie ľudovej hudby.
( Ži)