
Študenti podľa Habánika získajú po absolvovaní semestra v zahraničí väčší rozmer vedomostí. "Zvyšuje sa ich jazyková zdatnosť a budú si vedieť porovnať vzdelávacie systémy v jednotlivých krajinách," uviedol štátny tajomník. Zároveň podľa neho študenti takto získavajú väčší rozhľad pre budúcu prax.
Habánik si myslí, že v zahraničí bude záujem aj o štúdium na slovenských vysokých školách. "Študenti z Moldavska, Ukrajiny, Ruska majú záujem prísť študovať na naše vysoké školy, pretože sme súčasťou EÚ. Teda diplom z našich univerzít je uznateľný v EÚ. Pri kombinovanom štúdiu dokážu zladiť štúdium doma, aj u nás. Sme zaujímavým priestorom pre týchto študentov," uviedol Habánik. Podľa neho však študenti z východných krajín majú zásadnú podmienku, aby naše vysoké školy dokázali poskytnúť ucelené študijné programy aj v inom ako slovenskom jazyku. "Požiadavka je na jazyky anglický a ruský. V tomto zaostávame," dodal.
Bolonský proces začal stretnutím ministrov školstva na Sorbone v Paríži v roku 1998. V roku 1999 podpísali ministri 29 štátov Bolonskú deklaráciu o založení Európskeho vysokoškolského priestoru do roku 2010, ktorá hovorí o zlepšení európskeho systému vysokého školstva.
SITA