Kysuce 25.10.2012 - Pod kôpkou lístia opadaného zo stromov pripravujúcich sa na jesenný šat sa v podvečernom slniečku vyhrieval ježko. Keďže sme ho vytiahli z teplého peliešku, nechcelo sa mu cupitať. Okamžite však na seba upútal pozornosť všetkých okolo. Ochotne poskytol fototermín, no kým sme porovnávali fotky, stačilo mu pár sekúnd na to, aby sa vyparil.
Fauna regiónu Kysuce
Pásikavec dvojzubý Cordulegaster bidentata
Pásikavec dvojzubý - Cordulegaster bidentata - táto vážka obýva skôr potoky a potôčiky v lesnom prostredí s užším korytom a nižšou hladinou v nadmorskej výške 400 - 900 m. n m.. Pásikavec dvojzubý má jasne vymedzené teritórium, na ktorom akoby hliadkoval. Poletuje a loví v blízkosti lesných tokov, pričom si na odpočinok vyhľadáva preslnené miesta s vegetáciou. Ide o Chránený druh národného významu.
Volavka biela - Egretta alba
Kyscký Liestovec : V uplynulých dňoch sme zaznamenali na rieke Kysuca výskyt volavky bielej, blízkej príbuznej volavky popolavej, ktorá naše teritóriá navštevuje pomerne často. Volavka biela je je vzrastovo menšia ako volavka popolavá, dorastá do dĺžky tela: 90 - 100 cm, rozpätie krídel : 140 - 160 cm a váži od 700 do 1600 g. Má dlhý a tenký krk a silno žltý zobák. Počas hniezdenia jej narastajú na zadnej časti tela dlhé pierka. Je ľahko zameniteľná s volavkou striebristou, avšak tá má žlté prsty.
Labuť veľká - Cygnus olor
Labuť veľká (lat. Cygnus olor) sa rozšírila do mnohých európskych krajín v období 16. a 17. storočia. V tom čase sa chovali predovšetkým v zajatí. Dnes však labute poznáme ako polokrotké vtáky, ktoré žijú vo voľnej prírode. Typickým pre labuť veľkú je čierny čelový hrbolček na koreni zobáka, ktorý je zvlášť výrazný u samcov na jar v čase párenia. Labute veľké sú rozprávkovo pôvabné vtáky. Ich siluety poznáme z hladiny mnohých jazier, rybníkov a riek. Najmä v zime ich často vídavame v ústiach riek. V tomto období ich snehobiele perie získava aj popolavú farbu.
Daniel škvrnitý - Dama dama
Daniel škvrnitý (z latinského názvu Dama dama) je jeden z našich najkrajších cicavcov z čeľade jeleňovité. Jeho pôvod siaha do stredomorskej oblasti, avšak u nás ho stretávame prevažne na pahorkatinách. Poznávacími znakmi sú krásne parohy oblé pri koreni, a hore sa rozvetvujú do predĺženej plochej lopatky s menšími výbežkami po okraji.
Jež bledý - jež východoeurópsky - Erinaceus concolor
Na Kysuciach je rozšíreným druhom jež bledý patriaci do čeľade ježovité. Prakticky celé telo, okrem bruška, pokrývajú pichliače, ktoré ho chránia, keď sa v nebezpečenstve zvinie do guľovitého klbka. Jež bledý nemá na tele pruhované pichliače, čo ho trošku sfarbuje do siva, a nemá ani "okuliare" na tvári ako jeho príbuzný jež tmavý. Bruško má sfarbenie do bleda s bielou škvrnou na prsiach, u starších ježov nie je zriedkavé bruško celé belavé.
Volavka popolavá - Ardea cinerea
Volavka popolavá (Ardea cinerea) sa na Kysuciach vyskytuje pomerne v hojnom počte, ak uvážime, že na Slovensku žije približne 300-700 párov. Odhad výskytu počtu na Kysuciach je do 10 jedincov. Tie je možné nájsť priamo v okolí toku rieky Kysuca, ako si postáva a prizerá sa na okoloidúci vlak či autá. Volavka popolová je veľmi plachá, a preto Vás nenechá priblížiť veľmi blízko, fotografovanie volaviek, ktoré môžete vidieť na fotografiách, je z rozpätia približne 4 rokov. Na Kysuciach ju stretávam prevažne ako samotára, avšak na rieke Hron, či na Malom Dunaji sme narazili aj na malé kŕdle.
Salamandra škvrnitá - Salamandra salamandra
Pozrite si
Kysucká fotogaléria
Najbližšie podujatia
Video archív
Video: Informácie týkajúce sa Sviatku všetkých svätých
COVID-19: Na Kysuciach pribudlo 83 pozitívne testovaných, je to nový rekord
Vo štvrtok pribudlo 7 nakazených v okrese Čadca
Video: Polícia vypátrala zlodeja bicyklov
Video: 18 ročnú dievčinu z okresu Čadca obvinili zo zločinu nedovolenej výroby omamných látok