Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

J. Vražel : Kvalita života Čadčanov sa mení

J. Vražel : Kvalita života Čadčanov sa mení

V decembri uplynuli dva roky volebného obdobia činnosti primátora mesta Čadca Jozefa Vražela. Požiadali sme o zhodnotenie svojej práce a rekapituláciu dosiahnutých úloh, ktoré si stanovil v rámci volebného programu. Prvú časť o rozvoji mesta sme zverejnili v mestských novinách dňa 27.1.2009 v týždenníku My Kysucké noviny. Prinášame vám pokračovanie, ktorým sa venujeme nákladom na bývanie a kvalitu života.

Populárnym bodom bolo i zníženie poplatku za zvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Ako ste riešili zníženie poplatku za komunálny odpad?
Za účelom zefektívnenia odvozu komunálnych odpadov a podpory separovaného zberu sme v roku 2008 na území mesta Čadca prijali nový systém odvozu komunálnych odpadov a to množstvový zber. Zavedením uvedeného systému mali obyvatelia možnosť regulovať si výšku poplatku za komunálne odpady. Princíp spočíval v tom, že občan si sám upravil počty vývozov na základe skutočne vyprodukovaného množstva odpadov a tým si ovplyvnil aj výšku poplatku. Množstvo odpadu si obyvatelia mohli a môžu ovplyvniť aj zapojením sa do separovaného zberu, ktorý je pre obyvateľov mesta bezplatný. U mnohých obyvateľov sa stretla zmena systému s kladnou odozvou, ale niektorí, ktorí si neupravili počet vývozov, platili podstatné vyššie poplatky ako v roku 2007. Po vhodných úpravách, si obyvatelia môžu aj v roku 2009 sami ovplyvniť výšku poplatku. Zároveň sme na rok 2009 prijali zníženia poplatkov vo výške 50% pre občanov, ktorí sú ekonomickou situáciou najviac dotknutí. Jedná sa o občanov ťažko zdravotne postihnutých, obyvateľov v hmotnej núdzi, držiteľov zlatej alebo diamantovej Jánskeho plakety a pre občanov starších ako 65 rokov.

Hodlali ste zaviesť káblovú televíziu a skvalitniť televízny signál v prímestských častiach. Ako plánujete realizovať tento bod volebného programu?
Myšlienka zaviesť nový systém televízneho vysielania vznikla z potreby zlepšiť a skvalitniť spôsob komunikácie, vzájomnú informovanosť medzi mestom a jeho obyvateľmi, zabezpečiť prístup k informáciám a dianiu v meste imobilným a chorým občanom, zlepšiť podmienky cestovného ruchu, prezentáciu mesta a v neposlednom rade i pokryť miesta s nedostatočným, prípadne žiadnym signálom. V septembri a novembri roku 2008 bola poslancami Mestského zastupiteľstva v Čadci schválená správa o postupe pri zriadení mestského televízneho systému a rovnako i odkúpenie obchodného podielu spoločnosti DECORA, s.r.o. Mesto Čadca sa tak stalo majoritným vlastníkom spoločnosti a v súčasnosti sa pripravujeme na spustenie skúšobnej verzie digitálneho systému. Počítame s programovou skladbou STV1, STV2, Markíza, JOJ, TA3, voliteľný program a mestský program. Po úspešnom spustení televízneho systému plánujeme zaviesť i bezdrôtový mestský rozhlas a zabezpečiť tak vzájomnú komunikáciu a informovanosť medzi mestom a obyvateľmi mesta.

Hovorili ste aj o dobudovaní mestského vodovodu v prímestských častiach mesta. Môžu obyvatelia prímestských častí rátať s dodávkou pitnej vody do svojich domovov?
V roku 2009 bude ukončená stavba "Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie Horných Kysúc", v rámci ktorej Mesto Čadca požadovalo u investora dobudovanie vodovodov do prímestských častí. Po skolaudovaní stavby sa budú môcť obyvatelia mestských častí Milošová, Čadečka, Drahošanka, Rieka a tiež miestnych častí U Juroši, U Kyzka a Kýčerka napojiť na verejnú vodovodnú sieť v správe SEVAKu.

Plánovali ste vybudovať energetický zdroj na Kyčerke s cieľom dosiahnuť zníženie ceny tepla. Podarilo sa Vám to?
V roku 2007 bolo Mestskému zastupiteľstvu Čadca predložená Koncepcia rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky, ktorá bola poslancami aj schválená. Táto koncepcia bola vypracovaná s rozvojovou stratégiou mesta a obsahuje konkrétne opatrenia na zníženie výroby tepla. Našim cieľom je postupne znižovať závislosť na zemnom plyne, nakoľko cenový vývoj plynu je neustále ovplyvňovaný politickými rozhodnutiami. Uvažujeme zachovať výrobu tepla na báze uhlia s rozšírením palivovej základne a využívanie obnoviteľných zdrojov biomasy - drevná štiepka. Ide však o finančne náročnú investíciu, preto plánujeme reagovať na výzvy, v rámci ktorých by sme sa mohli uchádzať o finančné prostriedky napr. zo štrukturálnych fondov Európskej únie, resp. iných. Situácia v meste je v súčasnosti taká, že v územných obvodoch s najväčším počtom obyvateľov (ako je Sídlisko III., sídlisko u Hluška, sídlisko Kýčerka) zabezpečujú výrobu tepla plynové kotolne, ktorých správcom je MTS, a.s. . Mesto Čadca vlastní v spomínanej akciovej spoločnosti len 40% akcií, čo nám neumožňuje cenu výšky tepla akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť. Od začiatku svojho pôsobenia som vyvíjal kroky, aby mesto Čadca získalo v MTS, a.s. majoritný podiel, nakoľko ide o majetok mesta. V súčasnosti pripravujeme podať žalobu za účelom získania väčšinového podielu v MTS, a.s. a po jej získaní, následne upraviť cenu tepla k čo najväčšej spokojnosti obyvateľov mesta.

Vo Vašom programe ste si stanovili obnoviť bytový fond. Aká je situácia dnes v tejto oblasti?
Obnovu bytového fondu sme začali v roku 2007 formou vypracovania Územníckej prípravy, v rámci ktorej sa schválil Územný plán mesta Čadca. Následne bola v roku 2008 vypracovaná Zmena a doplnok, zahrňujúci individuálnu bytovú výstavbu pre obyvateľov lokality dotknutej výstavbou diaľnice D3 a vytvorenie predispozície na budovanie bytového fondu na sídlisku Žarec. V rokoch 2007 a 2008 sa nám podarilo obnoviť bytový fond na sídliskách Žarec a Kyčerka, v súčinnosti so správcovskými spoločnosťami BYTY s.r.o. a Okresným stavebným bytovým družstvom v Čadci. Išlo o rozsiahle opravy vo výške cca 199 463,51€ (6 mil.) zamerané na zatepľovanie panelákov, rekonštrukciu starého bytového fondu, výmenu schodiskových výplní a výmenu okien – celkom 220 bytových jednotiek na sídliskách Kyčerka a Žarec. V tomto roku rátame s výstavbou nových bytových jednotiek, ktorých investorom sú súkromné spoločnosti, kde v štádiu rozostavanosti je celkom 158 bytov, na sídlisku v Martinkovom potoku, pri Lesnom závode na Ul. Rázusova a na sídlisku u Hluška. Mesto Čadca je investorom nových nájomných bytov na sídlisku Kyčerka a pôjde o vybudovanie 100 bytov, vrátane príslušnej technickej vybavenosti. Celý obytný komplex bude dokončený v roku 2010. Okrem toho mesto v rokoch 2009 - 2010 plánuje zrekonštruovať bytový fond najmä v centre mesta Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že mesto Čadca bude mať v najbližších dvoch rokoch jeden z najvyšších prírastkov bytového fondu. Všetko naznačuje tomu, že bytový fond v Čadci sa rozširuje.
V budúcom čísle mestských novín pokračovanie: Doprava, bezpečnosť a životné prostredie

Silvia Kajanková

Prvá časť rozhovoru : Jozef Vražel : Za dva roky zaznamenala Čadca výrazné tempo rozvoja


Vytvorené: 11.02.2009 | Čitateľov: 2470