Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Veľká kniha o slovenskom drotárstve je na svete

Veľká kniha o slovenskom drotárstve je na svete

Žilina, 24.11.2010 - Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár dnes slávnostne uviedli do života knihu Drotárstvo s podtitulom Veľká kniha o slovenskom drotárstve. Stalo sa tak v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline, kde je inštalovaná stála expozícia drotárstva Považského múzea v Žiline. Spoločné dielo Vydavateľstva Matice slovenskej v Martine, Považského múzea v Žiline a Kysuckého múzea v Čadci (obe múzeá sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK) je zavŕšením jubilejného roku, v ktorom si Považské múzeum pripomína 20. výročie svojho úspešného projektu revitalizácie drotárstva na Slovensku. Autormi knihy sú znalci drotárstva Jana Adamusová, Katarína Hallonová, Katarína Kendrová, Alojz Kontrik a Monika Váleková.

Knihu uviedli do života symbolickým drotárskym zvykoslovím „svetom, moje, svetom“ a trikrát ju vystrčili cez okno, ako to robili babice s čerstvo narodenými synmi drotárov v perinke, aby sa im darilo a našli prácu. Osobný vzťah k drotárstvu vysvetlil aj prezident SR I. Gašparovič, ktorý je vášnivým zberateľom drotárskych výtvorov. „Dnes je drotárstvo umelecké remeslo a som rád, že sa nám ho darí stále ďalej propagovať aj prácou mladých umelcov, ktorí prebrali remeslo po svojich predkoch a dali mu ďalší rozmer. Teším sa, keď sa podarí opraviť Budatínsky hrad a drotárska výstava sa dostane s mladou aj staršou drotárskou tvorbou do svojich pôvodných priestorov,“ uviedol I. Gašparovič. Podľa predsedu ŽSK J. Blanára kniha Drotárstvo môže o čosi viac posilňovať našu hrdosť na drotárskych predkov. „Tí sa dokázali v ťažkých podmienkach prebíjať svetom, a zároveň tvoriť krásne diela. Verím, že publikácia, ktorá je v slovenčine i angličtine, bude posúvať odkaz drotárskeho remesla ďalej do sveta,“ uzavrel J. Blanár.

Monografia, venujúca sa drotárstvu ako príznačnému fenoménu slovenskej národnej kultúry, vyzdvihuje jeho remeselný, ale aj umelecký charakter, no najmä zapĺňa 18-ročnú medzeru, keď poslednou komplexnou publikáciou vydanou k tejto tematike bola v roku 1992 publikácia Karola Guleju Svet drotárov. Ako sa sama knižná novinka na svojom obale predstavuje, na svojich 160 stranách ponúka faktograficky sýte, presné a strhujúce čítanie o ľuďoch, ktorí vzali osud do svojich rúk a s krošňou na chrbte sa vybrali hľadať šťastie, hoc aj ďaleko od domova. O ľuďoch, ktorí svojím umom, vynaliezavosťou a nevšednými životnými príbehmi „odrôtovali“ svet, informovala hovorkyňa ŽSK Zuzana Muchová.


Vytvorené: 03.12.2010