Región Kysuce - foto Stanislav Hulita
Tipy, články, foto, video pošli na redakcia@kysuce.sk

Sobota v skanzene vo Vychylovke voňala pokosenou trávou a rozliehal sa spev trávnic

Sobota v skanzene vo Vychylovke voňala pokosenou trávou a rozliehal sa spev trávnic

Čadca (8.7.2009) – V sobotu, 4. júla v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke súťažilo v kosení trávy dvadsaťpäť koscov z celého Slovenska. Súťaž pod názvom Na kysuckých lúkach získava čoraz väčšiu popularitu, i tento rok privítala nových súťažiacich. Pri registrácii si každý súťažiaci vylosoval číslo svojho políčka, s ktorým sa musel neskôr za čo najkratší čas popasovať. Súťažné kategórie boli tri: ženy, muži od 18 do 50 rokov a muži nad 50 rokov.

Po príhovore riaditeľa Kysuckého múzea Miloša Jesenského sa súťažiaci a početné publikum odobralo k pripraveným trávnatým políčkam. I v tomto roku plocha kosenia pre ženy tvorila 25 m², muži zdolávali 50 m² hustého zeleného porastu. Ako prvé začali súťažiť ženy. Zo siedmych účastníčok sa na prvom mieste umiestnila Emília Šeligová z Hruštína s časom 1 minúta 21 sekúnd. Druhé miesto obsadila Jozefína Smolejová z Oravskej Lesnej. Z tretieho miesta sa tešila Terézia Štajerová z Hruštína. Kosenie spríjemňovali ľubozvučnými piesňami speváčky so súboru Dolinka z Novej Bystrice. Po kosbe žien sa z lúky pod cholvárkom všetci premiestnili k políčkam na trávnaté plochy pri Kaplnke Panny Márie Ružencovej. Tu ako prví začali súťažiť muži nad 50 rokov. Spomedzi piatich účastníkov prvé miesto obsadil Ľubomír Košút z Klina s časom 1 minúta a 14 sekúnd.

Tajomstvom jeho rýchlej a kvalitnej kosby bola možno kosa s čepeľou dlhou neuveriteľných 120 cm. Druhé miesto získal Lukáš Janoška z Pohorelej a na treťom mieste sa umiestnil Ján Štajer z Hruštína. V kategórii muži od 18 do 50 rokov si svoje sily zmeralo trinásť koscov. Prvé miesto potešilo Františka Berešíka z Terchovej s časom 1 minúta a 45 sekúnd. O druhé a tretie miesto sa nakoniec museli pobiť v samostatnom rozbroji dvaja páni, pretože políčko pokosili za rovnaký čas. Nakoniec druhé miesto získal Ján Mešťan z Heľpy a tretie miesto patrilo Bohušovi Gazdovi z Liesku. I keď medzi koscami vládla zdravá rivalita, počas súťaženia sa nezabudli hlasno povzbudzovať, čím vykúzlili úsmev na tvárach nejednému návštevníkovi ale i samotnému súťažiacemu.

Na čas a kvalitu pokoseného políčka dozerala prísnym, ale spravodlivým okom porota pod predsedníctvom Marianny Kianičkovej, prednostky Obecného úradu z Oravskej Lesnej a členmi Milošom Jesenským, riaditeľom múzea a Jozefom Radôšťanom, poslancom obecného zastupiteľstva Nová Bystrica. Po kosení bol pre koscov pripravený guláš a občerstvenie. Po dobití energie sa o 14.30 hod. pri kaplnke uskutočnilo vyhlasovanie víťazov súťaže a odovzdávanie cien a diplomov. Okrem troch víťazných miest v každej kategórii sa porota rozhodla udeliť výnimočnú cenu za najkrajšie pokosené políčko, ktorá patrila Jozefovi Marhefkovi z Kežmarku. Na rozlúčku si súťažiaci i ženy zo súboru Dolinka svorne zaspievali pieseň na Kráľovej holi a pobrali sa niektorí domov, iní na jazdu parnou lokomotívou.
Podujatie pripravilo Kysucké múzeum v Čadci, ktoré patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Lenka Jancová
komunikačný manažér KM


Fotogaléria k článku :

muzeum-kysuckej-dediny-na-kysuckych-lukach.jpg
muzeum-kysuckej-dediny-na-kysuckych-lukach-2.jpg
muzeum-kysuckej-dediny-na-kysuckych-lukach-3.jpg
muzeum-kysuckej-dediny-na-kysuckych-lukach-4.jpg
muzeum-kysuckej-dediny-na-kysuckych-lukach-5.jpg
muzeum-kysuckej-dediny-na-kysuckych-lukach-6.jpg
Kategória: TOP Článok | Vytvorené: 08.07.2009 | Autor: Kysuce | Čitateľov: 3697