10.11.2008 Kysuce : Za účasti predsedu vlády SR Róberta Fica, podpredsedu vlády a ministra vnútra Róberta Kaliňáka, ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Ľubomíra Vážneho, podpredsedníčky NrSR Anny Belousovovej, predsedu ŽSK Juraja Blanára a ďalších významných hostí, sa dňa 10. novembra 2008 uskutočnilo slávnostné otvorenie novovybudovanej cesty II/520 Nová Bystrica - Oravská Lesná, ktorá spája regióny Kysuce a Orava. Urýchleniu výstavby tejto dôležitej spojnice našich dvoch najsevernejších regiónov významným spôsobom napomohlo opatrenie vlády, zamerané na úsporu financií zo zahraničných pracovných ciest jednotlivých rezortov.
Premiér v tejto súvislosti konštatoval: „Záverečné financovanie tejto cesty bolo veľmi zaujímavé. Na začiatku roka 2008 som dostal informáciu, že dostavba nebude pokračovať, pokiaľ nezabezpečíme pre Slovenskú správu ciest 300 miliónov Sk. Padlo rozhodnutie nájsť zdroje za každú cenu, nepredlžovať výstavbu tohto dôležitého úseku a dokončiť ho v roku 2008. A skutočne, táto cesta za cestovné bola v tomto roku dokončená.“
Toto je však výsledný efekt, ktorému predchádzal pomerne zdĺhavý proces od územného plánovania, projektovania a pozemkového vysporiadania po samotnú výstavbu. Minister zdôraznil, že stavebné dielo v dĺžke 9,5 km obnoví premávku na spojnici medzi Oravou a Kysucami, ktorá bola prerušená výstavbou vodohospodárskej nádrže Nová Bystrica. Výstavba komunikácie skráti súčasnú takmer 140 km dlhú obchádzku cez Dolný Kubín, Martin a Žilinu. Drsné klimatické podmienky a ťažké geologické pomery kládli stavbárom na celej trase od Vychylovky po Jasenovskú prekážky, ale skutočnosť, že napriek zmluvnému termínu ukončenia stavby vo februári 2009 sa tu stretávame už teraz dokazuje, že „finančná injekcia“ vlády z úspor na pracovných cestách padla „na úrodnú pôdu“ a umožnila toto potrebné dielo predčasne ukončiť. Cestu stavali viac než štyri roky, náklady sa vyšplhali na 2,2 miliardy korún (asi 73 miliónov eur). Výstavbu cesty, ktorá mala stáť pôvodne viac než miliardu korún (33,19 milióna eur), predražili i náročné geologické podmienky. "Stavba je náročná v tom, že je to v zosuvnom území. Pri realizácii jedného z mostov nám napríklad padlo 30.000 kubíkov zeminy," poznamenal šéf SSC Roman Žembera. Cesta má zlepšiť aj spojenie medzi Slovenskom, Poľskom a Českom. Cestu postavilo konzorcium firiem Skanska, Zipp a Strabag. Motoristi preto museli využívať obchádzku napríklad cez Dolný Kubín, Martin a Žilinu, ktorá im však cestu predĺžila o viac než stovku kilometrov.